Radosnych Świąt

Już jutro nadejdzie ten dzień. Radosne Święto, choć wywołujące społeczną zadumę. Z charakteru, dzień Wszystkich Świętych jest dniem bardzo radosnym, jednak tradycja odwiedzania w tym dniu grobów bliskich zmarłych nadaje mu tego nostalgicznego klimatu.

Dla mnie osobiście, 1 listopada jest dniem, który przypomina mi że zostałam powołana do świętości. Może brzmi to górnolotnie, ale taka jest prawda. Pragnienie świętości i możliwość jej dostąpienia jest integralną częścią życia każdego ochrzczonego.

Odwiedzam groby, wspominam tych, których nie ma już wśród nas, obdarzam ich naszą modlitwą, a pomiędzy tym zastanawiam się, czy dobrze wykonuję moje zadanie, jakim jest życie, takie, jakie mi Świętość osiągnąć pozwoli.

Dzień Wszystkich Świętych daje nadzieję, że nawet jeżeli ktoś nie został formalnie wyniesiony na Ołtarze, ma szansę na świętość dzięki Bożej łasce. W tym dniu wspominany tych znanych i nie znanych, których zwyczajne, acz dobre życie doprowadziło przed Oblicze Pana.

Życie jest nam dane i zadane, abyśmy je dobrze przeżyli, i może nawet pojawili się w czyjejś myśli w tym szczególnym dniu, wiele lat później. Świętość jest zadaniem i możliwością, jest szansą i sposobem na życie.

Z kolei dzień kolejny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, lub potocznie Dzień Zaduszny, kieruje nasze myśli w kierunku Dusz w Czyśćcu cierpiących, które dzięki naszej modlitwie i Bożemu Miłosierdziu za jakiś czas, przejdą na stronę tych wspominanych dzień wcześniej. Nasza modlitwa jest im bardzo potrzebna, a dodatkowo zadumany charakter dnia przywodzi mi na myśl raz jeszcze wizję Śmierci i pytanie czy aby na pewno dobrze przeżywam swoje życie?

Fakt, czas ten jest naznaczony wyciszeniem i przemyśleniem, ale przede wszystkim radością i nadzieją oraz obietnicą Świętości.

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na nazewnictwo. Proszę, nie mówcie Święto Zmarłych. Ta nazwa przywodzi na myśl kult śmierci, pogańskie obyczaje i ciemność. Wydźwięk Wszystkich Świętych jest pozytywny, ponieważ unaocznia perspektywę radości w Niebie. Słowa mają znaczenie, więc warto używać ich poprawnie 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “Radosnych Świąt

  1. Bardzo potrzeby wpis! 🙂 Chociażby ze względu na nazewnictwo. Niby szczegół, ale nawet w mediach dziennikarze nie potrafią dostrzec różnicy, przez to społeczeństwo odbiera 1 listopada jako Święto Zmarłych, pełne refleksji i zadumy. A tak przecież nie jest! Od tego jest 2 listopada, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Czasem myślę sobie, że właśnie wtedy powinny odbywać się procesje na cmentarze i modlitwy nad grobami bliskich zmarłych. Więc w Kościele też przydałoby się bardziej zaakcentować radość Wszystkich Świętych i tego dnia 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s