O wielkopostnej triadzie

Wielki Post rozpoczął się na dobre. Ten niesamowity czas w roku jest jednym z najlepszych aby odnowić swoją wiarę i zbliżyć się do Boga. Aby pomóc nam odkurzyć naszą duchowość Kościół zachęca do trzech wielkopostnych praktyk: postu, modlitwy i jałmużny. Współczesnemu człowiekowi te trzy zachowania mogą kojarzyć się z zamierzchłymi czasami Średniowiecza lub ewentualnie z praktykami Ojców Pustyni. Tymczasem okazuje się że postępowanie wg tych wytycznych może być prawdziwie oczyszczające, budujące i prowadzące do Boga także dla nas, pędzących przedstawicieli społeczeństwa wysokorozwiniętego.

Post

Element ten kojarzy nam się tylko z dwoma z 40 dni, mianowicie ze Środą Popielcową i Wielkim Piątkiem. Istotnie, w te dni nakazany jest post ścisły, jednak jak sama nazwa wskazuje ten czas powinien być przeżyty właśnie pod znakiem postu.  Tata opowiadał mi, że Jego Dziadek opowiadał mu że podczas Wielkiego Postu w ich rodzinie był zwyczaj poszczenia przez 40 dni. Nie jedli mięsa, słodkości, nakładali mniejsze porcje. Bardzo podoba mi się  idea aby w Wielkim Poście jeść mniej. Odnoszę wrażenie że dla wielu ludzi jedzenie stało się bożkiem czy też powodem szczęśliwości. Słusznie, jedzenie powinno być traktowane jako dar i powód do wdzięczności, bowiem wielu ludzi nie ma przywileju odżywiania się w odpowiedni sposób. Mimo to w naszym społeczeństwie dookoła jedzenia zgromadziło się wiele złych spraw. Przede wszystkim wszechobecne marnowanie jedzenia które jest grzechem. Konsumpcjonistyczny styl życia napędza kupowanie większych ilości niż potrzebujemy. Kolejnym elementem jest wydawanie na jedzenie zbyt wiele pieniędzy. Jestem przekonana, że rozsądne zarządzanie mogłoby w tym temacie przynieść wiele korzyści. Ostatnią rzeczą która przychodzi mi do głowy jest obsesja na punkcie jakości spożywanego jedzenia. Wiem że trzeba jeść zdrowo, ale znam ludzi którzy popadają w fanatyzm na tym punkcie i traktują jedzenie jak Boga i największą świętość, wydając drakońskie sumy na wszystko jak najbardziej eko i organiczne. Moje konkretne pomysły na „przeposzczenie” Wielkiego Postu:

  • Całkowita rezygnacja z używek: papierosów, alkoholu, kawy, słodyczy
  • Jedzenie trzech niewielkich posiłków
  • Zrezygnowanie z jedzenia poza domem
  • Przywiązywanie wagi do planowania posiłków i nie marnowanie jedzenia
  • Zrezygnowanie z jakiegoś produktu który jest wielkim przysmakiem

 

Modlitwa

Najważniejsza sprawa w życiu chrześcijanina bardzo istotna na co dzień, co nie zmienia fakty że Wielki Post, czyli czas duchowej przemiany jest bardzo dobrym momentem na powiew świeżości w tym temacie. Na początek zastanów się jaka jest Twoja modlitwa i na jakim jesteś etapie jak chodzi o „duchowe wtajemniczenie”. Myślę że pierwszym krokiem jest wyrobienie w sobie nawyku regularnej modlitwy. Choć to wydawać się oczywiste, uświadomiłam sobie że nie codziennie znajduję czas aby dwa razy dziennie klęknąć i pomodlić się. W wielkim poście to jest moje wyzwanie. Ci którzy nie mają z tym problemu mogą zastanowić się nad jakąś nową formą modlitwy. Moje wielkopostne propozycje to

 

Jałmużna

Element o którym najczęściej zapominam. Oprócz tego co dajemy normalnie, w tym szczególnym czasie warto dać więcej. Najlepszym pomysłem jest połączenie postu i jałmużny, tj. przeznaczenie na cele charytatywne pieniędzy zaoszczędzonych poprzez powstrzymanie się od jakiegoś dobra. Najlepszymi sposobami jest rezygnacja ze słodyczy (choć pewnie na rzuceniu palenia można więcej „zarobić”), czy z przyjemności „na mieście”. Np. zamiast iść na kawę czy pizzę ze znajomymi można umówić się na spacer lub u kogoś w mieszkaniu, a 20 zł na wielkopostną jałmużnę gotowe. Innym ciekawym pomysłem jest gruntowne posprzątanie swojego mieszkania. Nieużywane rzeczy można oddać potrzebującym lub sprzedać a zarobione pieniądze przeznaczyć na szczytny cel.

 

Myślę że najważniejsze w Wielkim Poście jest to, aby zmierzyć się ze swoimi słabościami i wyciągnąć z siebie to co najlepsze, zbliżyć się do Boga i podbudować swoją duchowość aby w pełni radości przeżyć święta Wielkiej Nocy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s